Inne frameworki

Bootstrap nie jest oczywiście jedynym frameworkiem, z którego możemy skorzystać podczas tworzenia naszych stron. Opcji tych jest znacznie więcej. Pozostałe frameworki w większości przypadków będą posiadała bardzo podobne funkcjonalności do Bootstrapa (czyli np. możliwość tworzenia responsywnych layoutów, bibliotekę gotowych komponentów itp.) i będą różniły się głównie finalnym wyglądem wybranego przez nas komponentu (np. przycisku czy karty).

W tym momencie może pojawić się pytanie – czemu korzystać z czegoś innego niż sprawdzony i bardzo popularny Bootstrap? Otóż popularność Bootstrapa powoduje również pewien problem. Tworząc nową stronę internetową, staramy się, aby wyróżniała się ona na tle setek innych stron o podobnej tematyce. Z dużym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że większość stron, z którymi będziemy rywalizować będzie stworzona właśnie przy pomocy Bootstrapa. Jeżeli my również skorzystamy z tego rozwiązania, to nasz projekt stanie się “po prostu kolejną stroną stworzoną w Bootstrapie”.

Bootstrap sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku gdy musimy stworzyć stronę “na szybko”. Dzięki temu frameworkowi będziemy w stanie przygotować dość sprawnie i łatwo stronę, która dodatkowo będzie dobrze wyglądała. Mając już napisany kod HTML z klasami pochodzącymi z Bootstrapa nic nie stoi wtedy nam na przeszkodzie, aby stopniowo zastępować te klasy naszym własnym CSS i nadawać stronie indywidualnego wyglądu. Dużo wygodniej jest poprawiać coś, co już działa niż tworzyć wszystko całkowicie od zera. Szczególnie gdy jesteśmy na samym początku naszej przygody z frontendem i jeszcze “nie czujemy” tego, w jaki sposób tworzyć dobrze wyglądające elementy strony.

Jednak decyzja o tym, czy w naszym projekcie będziemy używać frameworka CSS czy też nie, należy tylko do twórcy strony i zależy od jego osobistych preferencji oraz znajomości poszczególnych frameworków 🙂

Co poza Bootstrapem?

Kolejnym sposobem na to, aby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw, które dają nam frameworki i uniknąć Bootstrapowego wyglądu jest po prostu skorzystanie z innego rozwiązania 🙂. W poniżej liście zebrałem najciekawsze moim zdaniem frameworki CSS, których możemy użyć w naszej stronie równie łatwo, jak Bootstrapa.

CDN

Na stronach frameworków CSS będziemy dość często spotykali się z określeniem CDN (Content Delivery Network). To właśnie za pomocą CDN dystrybuowane są m.in. pliki zawierające cały kod CSS przygotowany przez twórców danego frameworka. Nie wchodząc za bardzo w szczegóły, CDN możemy w dużym uproszczeniu zdefiniować jako bardzo szybkie serwery rozsiane po całym świecie, których zadaniem jest jak najszybsze dostarczanie użytkownikowi umieszczonych na nich treści. Jest to niezwykle kluczowe w przypadku takich plików jak właśnie pliki CSS. Jako że korzystamy z zewnętrznych plików, wygląd naszej strony będzie całkowicie zależny od szybkości i ciągłości działania serwerów CDN. Gdy taki serwer przestanie działać albo będzie działał bardzo wolno – nasza strona może wyświetlić się użytkownikowi bez żadnego stylowania. Na szczęście współcześnie serwery CDN są dość wiarygodne i bardzo rzadko doświadczamy związanych z nimi problemów.

Material Design

Material Design jest dużym konkurentem Bootstrapa, więc o nim też wtrącę jeszcze dwa słowa. Jest to metodyka tworzenia wyglądu stron stworzona i używana przez Google. Celuje ona głównie w aplikacje mobilne, ale śmiało możemy z nich korzystać również w przypadku aplikacji webowych. Samo określenie Material design zawiera jedynie zalecenia jak wg. Google powinny wyglądać komponenty na stronach internetowych. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na oficjalnej stronie material.io. Informacje o tym, w jaki sposób możemy umieścić CSS implementujący Material Design znajdziemy na tej stronie Material WEB. Istnieje jeszcze jedna, również bardzo popularna implementacja standardów Material Design o nazwie Materialize. Tak więc, jeżeli chcesz, aby Twoja strona sprawiała wrażenie strony stworzonej przez Google, z całą pewnością możesz skorzystać z Material Design.

Pozostałe frameworki

Poniżej zamieszczam listę ciekawych frameworków CSS, które może akurat wpasują się w Twoje gusta i aktualne potrzeby.

Wszystkie pozycje na poniżej liście możemy dodać do naszej strony za pomocą znacznika <link> oraz ewentualnie <script>. Dzięki temu możemy z nich korzystać dokładnie tak jak miało to miejsce w przypadku Bootstrapa.

  • Tailwind link - o nim pewnie niedługo powstanie oddzielna lekcja
  • Bulma link
  • UIKit link
  • Spectre link
  • Primer link – CSS używany przez GitHub
  • PureCSS link
  • Milligram link
  • Skeleton link – wymagane pobranie pliku CSS. Plik ten następnie importujemy za pomocą <link>.
  • water.css link – framework stylujący znaczniki HTML. Nie musimy używać klas, piszemy jedynie kod HTML.
  • MVP.CSS link – podobnie jak wyżej, framework ten styluje bezpośrednio znaczniki HTML.
  • [Bonus] NES.css link – stylowanie strony na wzór konsoli NES 🎮
  • [Bonus] 98.css link – stylowanie na wzór systemu Windows 98 👴

🔗 Dodatkowe materiały:

Masz pytania lub uwagi?

discord icon Przejdź na Discord
Masz pytanie? Napisz do nas 👇
kontakt@frontstack.pl
Copyright © 2023 Frontstack