System operacyjny

W trakcie całego naszego kursu będziemy korzystać z wielu rozmaitych narzędzi, bibliotek, edytorów itp. Jedna rzecz będzie jednak pozostawała cały czas niezmienna – system operacyjny, na którym pracujemy. Zastanówmy się więc który system operacyjny powinniśmy wybrać i czy wybór ten ma jakieś duże znaczenie.

Przez wiele lat utarło się stwierdzenie, iż prawdziwy programista pracuje tylko i wyłącznie na Linuxie i bez podstawowej znajomości tego systemu nie ma co zaczynać nauki programowania. Oczywiście Linux charakteryzuje się bardziej stabilną pracą i może być dużo wygodniejszy przy pracy nad systemami serwerowymi (backend). W przypadku frontend-u ta przewaga nie jest już tak duża. Linux będzie nieco wydajniejszy niż Windows, jednak w przypadku nauki programowania, jak i podczas tworzenia pierwszych niezbyt rozbudowanych projektów, Linux nie przyniesie nam zbyt wielkiej przewagi nad Windowsem. Jeżeli więc nigdy nie korzystałeś z Linuxa to nie musisz (przynajmniej na tym etapie) zawracać sobie głowy nauką tego systemu.

W przypadku MacOS sytuacja wygląda podobnie do Linuxa. System ten jest uważany za stabilniejszy i nieco bardziej wydajny niż Windows. Różnice te jednak zauważą głównie osoby pracujące nad bardziej złożonymi systemami. Osobom zaczynającym swoją przygodę z frontend-em i nieczującym się zbyt komfortowo z system operacyjnym od Apple, polecałbym pozostać bez obaw przy Windowsie.

Jeżeli już samo słowo Linux czy MacOS brzmi dla Ciebie dość tajemniczo, to nie masz czym się martwić. W przypadku frontend-u możemy bez żadnych problemów tworzyć wydajnie i profesjonalnie kolejne strony i aplikacje korzystając z systemu Windows. Zakładam również, iż większość osób zaczynających ten kurs posiada na swoim komputerze ten właśnie system i czuje się z nim komfortowo. Z tego też powodu cały kurs i wszystkie prezentowane w nim przykłady będą tworzone na systemie pochodzącym od Microsoftu. Z mojego doświadczenia mogę również dodać, iż w każdej firmie, w której do tej pory pracowałem, to Windows był jedynym, bądź mocno dominującym system używanym przez pozostałych programistów. Nawet tych backend-owych 😉.

Nie jest ważne więc z którego systemu operacyjnego będziesz korzystał. Treść kursu będzie dla Ciebie uniwersalna, nawet jeżeli korzystasz z Linuxa bądź MacOS. Niemalże wszystkie najpopularniejsze dzisiaj narzędzia i programy wspomagające programistów są dostępne na wszystkich trzech platformach. Ich wygląd oraz zachowanie (z wyjątkiem małych różnic wydajnościowych) będzie w każdym przypadku takie samo. Sam kurs jest stworzony z lekkim ukłonem w stronę użytkowników Windowsa, gdyż powstaje on na tym właśnie systemie.

WSL

Jeżeli będziesz chciał jednak w międzyczasie zapoznać się nieco z podstawami Linuxa bądź sprawdzić, jak pewne rzeczy, których uczysz się podczas tego kursu działają na Linuxie możesz zrobić to bardzo łatwo bez potrzeby instalowania świeżego systemu operacyjnego. Jeżeli posiadasz aktualnego Windowsa 11, to możesz skorzystać z tzw. WSL (Windows Subsystem for Linux). W dużym skrócie, dzięki tej funkcjonalności wbudowanej w Windowsa, możemy zainstalować i uruchomić na nim Linuxa tak łatwo, jak każdą inną aplikację. Jest to świetny sposób na zaczęcie swojej przygody z tym właśnie system operacyjnym. Żeby wszystko było jeszcze łatwiejsze – najpopularniejsze dystrybucje Linuxa (np. Ubuntu ) znajdziemy w sklepie Windowsa (aplikacja Microsoft Store). Zainteresowanych odsyłam do oficjalnej strony, gdzie można dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Masz pytania lub uwagi?

discord icon Przejdź na Discord
Masz pytanie? Napisz do nas 👇
kontakt@frontstack.pl
Copyright © 2023 Frontstack