Praca z tekstem
Najłatwiejszą rzeczą do wyświetlenia na każdej stronie internetowej jest tekst. Możemy zrobić to, wpisując go bezpośrednio wewnątrz znacznika <body>
i już mamy w pełni działającą stronę z (minimalną, ale jednak) zawartością.
W tej lekcji przyjrzymy się znacznikom, których możemy używać przy pracy z tekstem. Główną różnicą w przypadku używania różnych tagów będzie ich wygląd oraz ilość zajmowanego miejsca na stronie. Różnice w wyglądzie najłatwiej będzie zauważyć, po prostu renderując wszystkie tagi na jednej stronie i to właśnie zaraz sobie zrobimy.
Co do zajętości miejsca mam tutaj głównie na myśli szerokość elementu. Niektóre znaczniki będą zajmowały całą szerokość strony pomimo tego, że będą posiadały bardzo krótki tekst. W takim przypadku tekst z kolejnego znacznika będzie wyświetlony w następnej linii. Czemu tak się dzieje? Dowiemy się tego w lekcjach poświęconych tzw. Box Model. Na razie nie zawracajmy sobie tym głowy i załóżmy, że tak po prostu jest 🙂
Spójrzmy teraz na ten przykładowy plik HTML. Umieściłem w nim większość tagów używanych przy pracy z tekstem. Dzięki wyświetleniu ich wszystkich na jednej stronie możemy poznać wizualne różnice występujące między nimi.
W powyższym przykładzie tekst jest renderowany w pojedynczych tagach, np. <h3> Daj ać ja pobruszę a ty poczywaj </h3>
. Znaczniki możemy jednak zagnieżdżać jeden w drugim tak jak na poniższym przykładzie:
<html lang="en">
<body>
<p>
Paragraf tekstu, <strong>wewnątrz</strong> którego możemy umieszczać
<mark>dodatkowe</mark> formatowanie tekstu.
</p>
</body>
</html>
Dodatkowe informacje na temat wszystkich użytych znaczników można znaleźć na poniższej grafice (większa rozdzielczość tutaj):